Rola biura rachunkowego

Prowadzenie działalności gospodarczej to często praca niemal całą dobę. Natłok zadań i obowiązków, różnego typu spotkań i realizacja sprawia, że czas wolny kurczy się kosztem czasu pracy. Im bardziej firma się rozrasta, tym bardziej przybywa obowiązków. Tutaj pojawia się miejsce dla profesjonalnego biura rachunkowego. Wysoka jakość usług oraz pełen profesjonalizm dobrze przygotowanych do pracy specjalistów sprawia, że przedsiębiorca może ze spokojem oddelegować część zadań i cieszyć się np. spotkaniem z rodziną.

Zadania biura rachunkowego

Najogólniej i najprościej rzecz ujmując, biuro zajmuje się prowadzeniem dla przedsiębiorstw księgowości. Tutaj pojawia się pytanie, czym dokładnie jest to prowadzenie księgowości? Jest to prowadzenie ewidencji zdarzeń gospodarczych, które zmieniają majątek przedsiębiorstwa. Prościej – jest to rejestrowanie wszelkich transakcji dokonywanych w firmie, po których należy rozliczyć się z urzędem skarbowym. Jakie zadania możesz powierzyć dla naszego biura rachunkowego?

 • pełna księgowość,
 • prowadzenie książki przychodów i rozchodów,
 • prowadzenie ryczałtu ewidencjonowanego,
 • doradztwo podatkowe,
 • rozliczanie podatków ekspertyzy,
 • opinie ekonomiczno-finansowe.

Ponadto dla wszystkich naszych klientów mamy do zaoferowania profesjonalne szkolenia i doradztwo w zakresie rachunkowości, finansów.

Obowiązki biura rachunkowego

Biura rachunkowe mogą też prowadzić szeroką działalność i zajmować się także deklaracjami ZUS czy pełną obsługą kadrowo-płacową. Szukając biura rachunkowego, warto więc dobrze rozejrzeć się na rynku i wybrać np. nasze biuro, które zajmie się kompleksową obsługą Twojego przedsiębiorstwa w zakresie rachunkowo-podatkowym.

Odpowiedzialność biura rachunkowego

Zgodnie z ustawą główny księgowy przedsiębiorstwa (w tym też biuro księgowe, które obsługuje daną firmę) ma obowiązek:

 • sporządzać całą ewidencję zdarzeń gospodarczych na podstawie dowodów księgowych (np. faktur)
 • prowadzić księgi rachunkowe rzetelnie, terminowo i prawidłowo
 • okresowo przeprowadzać inwentaryzację aktywów i pasywów oraz je wyceniać,
 • sprawdzać dokumentację
 • ustalać wynik finansowy

Umowa z biurem rachunkowym

Jak w przypadku każdej usługi, tak i prowadzenie dokumentacji oraz całej księgowości firmy musi zostać zawarte w odpowiedniej umowie. W niej jasno o precyzyjnie muszą zostać określone obowiązki biura rachunkowego, któremu powierza się prowadzenie rachunkowości, a szczególnie:

 • rodzaj prowadzonej dokumentacji podatkowej oraz miejsce ich przechowywania (np. księga przychodów i rozchodów, ewidencja środków trwałych itp.)
 • zakres obowiązków biura, m.in. obliczenie składek ZUS oraz pośrednictwo w ich terminowym składaniu
 • sporządzanie deklaracji podatkowej i jej przedkładanie

Korzyści ze współpracy z biurem rachunkowym

Nietrudno jest z pewnością dostrzec szereg korzyści płynących dla przedsiębiorcy ze współpracy z profesjonalnym biurem rachunkowym. Prowadzenie swojej własnej działalności gospodarczej to nie tylko duża satysfakcja z budowania biznesu, ale też szereg zadań do wykonania i odpowiedzialność, a także nierzadko źródło stresu. Część tych nerwów i odpowiedzialności można więc zrzucić ze swoich barków i przekazać w ręce dobrego biura rachunkowego, które sprawnie i prawidłowo zadba o księgowość i rachunki całego przedsiębiorstwa. Co więc możesz jako właściciel firmy zyskać, gdy zdecydujesz się na taką współpracę?

 • Oszczędność finansowa – dobrzy specjaliści z biura rachunkowego pomogą doskonale zoptymalizować koszty Twojej działalności. Taka współpraca to możliwość uzyskania wymiernych zysków dla Twojego biznesu.
 • Mniejsza ilość obowiązków – jak można się domyślać załatwianie różnych spraw w Urzędzie Skarbowym czy ZUS nie należy do przyjemnych zajęć żadnej osoby, a już z pewnością nie jest miłe dla przedsiębiorcy, który w tym czasie nie może wykonywać obowiązków służbowych. Przekazanie prowadzenie dokumentacji do biura rachunkowego masz pewność, że sprawy zostaną załatwione na wysokim poziomie i nie musisz obawiać się o korekty, wyjaśnienia i wizyty w urzędach.
 • Więcej czasu dla firmy i dla siebie – to chyba jeden z najbardziej decydujących argumentów. Czas, który zaoszczędzisz dzięki usługom biura rachunkowego, możesz z powodzeniem przeznaczyć na poszerzanie swojej oferty lub podnoszenie jej jakości. Bądź zwyczajnie na odpoczynek i relaks z najbliższymi.
 • Szeroka oferta usług – współpraca zarówno z osobami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółkami sprawia, że biuro ma doświadczenie w prowadzeniu różnego typu spraw. Jest to korzyść dla przedsiębiorcy, możesz mieć pewność, że żadna Twoja sprawa nie będzie dla nas kłopotliwa i pomożemy Ci w jej rozwiązaniu.
 • Profesjonalna obsługa – mając na pokładzie doskonałych specjalistów w swojej dziedzinie, możesz spać spokojnie. Biuro rachunkowe podpisując z Tobą umowę, przejmuje od Ciebie nie tylko obowiązki, ale też część odpowiedzialności za prowadzenie Twojej firmy. Nasi pracownicy zadbają o Twoją dokumentację, zawsze też służą fachową pomocą i poradami.
 • Niewątpliwym atutem wyboru naszego biura rachunkowego jest fakt, oferujemy wszystkim naszym klientom profesjonalne szkolenia i doradztwo w zakresie rachunkowości, finansów.

Sprawdź także:

Kategoria:
Opublikował: kamikstudio

Kontakt

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od Poniedziałku do Piątku w godzinach od 7:00 do 16:00. Możesz skontaktować się z nami pisząc na biuro@twojbilans.pl lub na wydelegowane skrzynki dla swojej miejscowości: kalisz@twojbilans.pl lub ostrow@twojbilans.pl

Jeśli chcesz - skorzystaj z formularza kontaktowego na tej stronie.
 •  
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram